Δευτέρα 31 Δεκεμβρίου 2007

Ολυμπιακός - Πανιώνιος 100-81

Αντιγράφω από το site του «Πρωταθλητή» :

Νικηφόρα έκλεισε η χρονιά για τον Ολυμπιακό που στο ΣΕΦ επικράτησε με 100-81 του Πανιωνίου στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Αγωνιστικά, ο Ολυμπιακός παρουσίασε και πάλι δυο πρόσωπα, αυτό του καλού, όπου με την επίθεση αποκτά διαφορά στο σκορ και αυτό του κακού, όπου με την ασυνέπεια του στην άμυνα και τις κακές επιλογές στην επίθεση χάνει αυτό το αβαντάζ. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν την διαφορά με δυο τους… ξεσπάσματα, ένα στο πρώτο ημίχρονο όταν με επιμέρους σκορ 22-3 προηγήθηκαν 35-13 με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου και ένα στην τελευταία περίοδο όταν μετέτρεψαν το 70-68 σε 83-68 με σερί 13-0 και κύριο εκφραστή τον Γιάννη Μπουρούση.

Πολύ καλοί ήταν και οι Μπλάκνεϊ, Γουντς και Τζάκσον, ενώ δεν αγωνίστηκαν οι Πρίντεζης και Τεόντοσιτς.